środa, 20 czerwca 2012

XVI Mistrzostwa Polski Weteranów w Półmaratonie

W niedzielę 3 czerwca odbyły się Mistrzostwa Polski Weteranów w Półmaratonie. Impreza w Murowanej Goślinie w kalendarzu biegowym istnieje już ponad 30 lat. Pomysłodawcą tego biegu był bardzo znany Polski lekkoatleta i maratończyk Henryk Braun, którego sylwetka została przybliżona przez komentatora prowadzącego zawody. W biegu mogą wystartować zawodnicy którzy mają ukończone 35 lat. Po raz drugi z rzędu miałem okazję uczestniczyć w tych zawodach. W porównaniu z poprzednim startem gdzie było około 30°C - w tym roku było wręcz zimno a temperatura nie przekraczała 10°C.

Jako że były to mistrzostwa Polski, przed biegiem został odegrany hymn narodowy przez miejscową orkiestrę; zrobiła się wtedy naprawdę podniosła atmosfera. Trasa biegu składała się z dwóch pętli: najpierw jedna o długości 10km i następna o długości 11km.  Pierwsze kilometry zawodnicy pokonywali  ulicami miasta następnie trasa wybiegała poza tereny Murowanej Gośliny. Biegacze na całej trasie mogli spotkać dopingujących kibiców a rozstawione w kilku miejscach punkty odżywcze sprawiały ze naprawdę niczego nikomu nie zabrakło. Zawody wygrał Marek Wasilewski z czasem 1:14:51 przed Klaudiuszem Kozłowskim oraz Piotrem Taczką. Mistrzynią Polski kobiet została Aleksandra Dzierzkowska uzyskując czas 1:31:05. Jeśli chodzi o mój wynik to powtórzyłem najlepszy rezultat z tego roku kończąc zawody na 306 miejscu z czasem 2:03:42. Wszyscy którzy ukończyli zawody na mecie otrzymali pamiątkowe medale z podobizną Henryka Brauna oraz koszulki techniczne upamiętniające Mistrzostwa Polski Weteranów. Ogólnie imprezę można podsumować jako bardzo udaną pod względem sportowym oraz wzorową od strony organizacji zawodów.