piątek, 27 kwietnia 2012

I Latający Olęder

W minioną niedzielę czwórka Bukowskich biegaczy: Tomek, Henryk, Waldek i Bartek wystartowała w półmaratonie crossowym, który odbył się w Bukowcu k. Nowego Tomyśla. Na starcie stanęło nieco ponad 200 biegaczek i biegaczy. Zawody wygrał Marcin Zagórny z Radnicy, który  z czasem 1:14:02 jako pierwszy minął linię mety. Wśród pań najlepsza okazała się Anna Ficner ze Złotoryi, która dystans półmaratonu pokonała w czasie 1:25:03. Tomek okazał się najszybszy z naszego grona. Trasę pokonał w czasie 1:36:31. Oprócz startu/mety, które były zlokalizowane na boisku lokalnej drużyny piłkarskiej oraz pierwszych, asfaltowych metrów  trasa prawie cały czas biegła polnymi ścieżkami oraz  malowniczymi leśnymi duktami. Trasa nie należała do najłatwiejszych, jednak piękna pogoda oraz widoki rekompensowały trudy biegu.

Na trasie nie zabrakło kibiców, tych małych i dużych, którzy wspaniale dopingowali biegaczy. Trasa była dobrze oznaczona, choć chyba niezbyt dokładnie, gdyż  tabliczki z kilometrami stawiane przez organizatora ni jak się miały do tego co wyświetlał mój Garmin. Tabliczkę z wypisanym na niej kilometrem, gdzieś tak do 20 kilometra mijałem średnio 300 metrów po tym, jak dany kilometr został faktycznie przebiegnięty. 21 kilometr wg wskazań był  jednak "nieco krótszy", więc wszystko się wyrównało. Na mecie czekały, tradycyjna już na zawodach biegowych grochóweczka oraz chleb ze smalcem i ogórkiem.

Ze względu na kameralność biegu, było bardzo sympatycznie, wszyscy byli uśmiechnięci. Nie było zbędnego biegowego blichtru,  tak obecnego na największych biegowych imprezach, a który może nieco onieśmielać te osoby, które chciałyby rozpocząć czy właśnie rozpoczynają  swoją przygodę z bieganiem. Należy również wspomnieć, że jednym ze współorganizatorów biegu był Nowotomyski Klub Biegacza "Chyży", co przełożyło się na bardzo wysoki poziom organizacji (do czego zresztą "Chyży" zdążył nas już przyzwyczaić, vide "I Chyża Dziesiątka").

Zawody pod nazwą "Latający Olęder" wchodzą w cykl sześciu biegów, które będą co roku organizowane na innej trasie, ze startem i metą w różnych miejscowościach związanych z osadnictwem  olęderskim (o czym więcej pod TYM LINKIEM), które w początkach osadnictwa stanowiły swoiste centra.